Sanatçılar
 
 
 
 
 
   
 
 

BODIL ÖRS

Özgeçmiş: Danimarka’nın Odder şehrinde doğdu. 1964-65 yılları arasında Paris Sanat Akademisi’nde, 1965-71 yılları arasında Kopenhag Kraliyet Sanat Akademisi’nde, 1967-69 yılları arasında Polonya Krakov Sanat Akademisi’nde, 1971-74 yılları arasında İstanbul Güzel Sanatlar Akademisi’nde sanat eğitimi aldı. 1980 – 1982 yılları arasında Fas ve Mısır’da sanatsal araştırma ve incelemelerde bulundu. 40’ın üzerinde kişisel sergi açan sanatçının, katıldığı bazı grup sergileri B. Rahmi Atölyesi sergisi İzmir Resim Heykel Müzesi, Antalya Duvar Resimleri Sempozyumunda 30 metrekarelik duvar resmi Ovalen Grubuyla Den Frie Sergi, Arhus Kunstbygning, Danimarka Türkiye Esintileri Sergisi, Hjorning, Holstebro ve Randers Müzeleri Sanatçı çalışmalarına Iasos ve Danimarka’daki atölyelerinde devam etmektedir.
   
 

ERCAN ARSLAN

Özgeçmiş: 1969'da doğdu.1980'den beri Berlin’de yaşıyor. 1992-94 yıllarında Londra’da resim okudu. Uzun yıllar çeşitli almanca edebiyat ve sanat dergileri çıkarttı. 1984 yılından bu yana Frankfurt-Oder, Londra, Berlin, Utrecht, İstanbul gibi birçok şehirde 70’in üzerinde sayısız sergi açtı. Resim çalışmalarının yanı sıra 1994’den beri yoğun bir şekilde taş heykel çalışmakta.

Ercan Arslan için resim bir ihtiyaçtır. Yaşamın karmaşıklığını anlayabilmesi için bir araçtır. Yaşam o kadar karışıktır ki, onu anlamak için herkes kendince bir dil geliştirmiştir. Kimi koşar, kimi yazar, kimi türkü söyler. Arslan’ın kendisini ifade biçimi ise, görseldir. Resim yapmak onun dış dünyayla olan ilişkisinin bir ifadesidir. Resim yapmak, nefes alıp vermek kadar önemlidir.

Ercan Arslan için ürettiği bütün çalışmaları bir bütündür. Çalışmalarında çok farklı malzemeler kullanan Arslan’ın amacı farklı malzemelerle kendini, dolayısıyla dış dünyayı nasıl algıladığını anlatmaktır. Arslan’ın tek kaygısı üretmektir, kendini anlatmaktır.
   
 

GÜLERCAN HACIOĞLU

Özgeçmiş: 1960 Bulgaristan doğumlu Sanatçı, 1975-1980 Plovdiv Güzel Sanatlar Lisesi’ni tamamladıktan sonra, 1983 yılında eğitime başladığı, National Academy of Art in Sofia’dan 1989 yılında mezun oldu. 1995-1997 yılları arasında, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Resim Bölümü, Prof.Neş’e ERDOK Atölyesinde, Yüksek Lisansını tamamlamıştır.

Sergiler:
1997- Yorum 1 Deniz Müzesi Sanat Galerisi 1997- Kızıltoprak Sanat Galerisi 1998- Kızanlık, K.K.D.- BG 1999- Galeri Disonans Plovdiv-BG 2007- ‘’ Şipka’’6 Sofia-BG 2010 - Galatea Sanat Galerisi

Ödüller:
1996- İ.M.K.B 10.Yıl Resim Yarışması Mansiyon
1997- TEKEL Resim Yarışması 1.lik Ödülü
   
 

GÜLFİDAN ÖZMEN

Özgeçmiş: Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik ve cam tasarım mezunu olan Gülfidan Özmen 1999 yılından beri eserlerini cam ile oluşturmaktadır.

   
 

GÜLSEREN SÜDOR

Özgeçmiş: 1945 yılında doğdu. 1970 yılında İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Bedri Rahmi Eyüboğlu Atölyesi'ni bitirdi. 1970- 1974 tarihleri arasında çalışmalarını İtalya’da sürdürdü. Yurtiçi ve yurtdışında çok sayıda kişisel sergiler açan, Biennal, triennal, ve sanat fuarlarına ve önemli karma sergilere katılan sanatçı, halen çalışmalarını Türkiye ve İtalya arasında sürdürmektedir. Yapıtları çeşitli özel koleksiyonlarda ve müzelerde bulunmaktadır. İstanbul Üniversitesi Güzel Sanatlar Bölümü Resim Atelyeleri öğretim görevlisi, İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Plastik Sanatlar dersi öğretim görevlisi, İtalyan lisesi resim, teknik eğitim, ve sanat tarihi öğretim görevliliğinde bulundu. Temel Tasarım kitabını yazdı.Yurtiçi ve yurt dışında 60 kişisel sergi açtı.

   
 

HALUK UYGUR

Özgeçmiş: Adana'da 6 adet müzenin kurucu küratörü olan S. Haluk Uygur'un, fotoğraf ve sanat alanında çok sayıda ödülü bulunmaktadır.

İsviçre, Romanya, Sırbistan, Fransa, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Japonya, Çin, İran gibi ülkelerde ve Türkiye’nin bir çok şehrinde sergiler açmış, gösteriler yapmıştır. Fotoğraf alanında çok sayıda juride yer alan Uygur'un 20 den fazla yayınlanmış kitabı bulunmaktadır.

1995'den beri Türkiye'nin en büyük gazetelerinde düzenli olarak gezi yazıları yazmaktadır. Şu an ise, her pazar Posta-Gap Gazetesi'nde yazısı yayınlanmaktadır.

   
 

IŞIL ÖZIŞIK

Özgeçmiş: 1939 yılında, Kırklareli'nde doğdu. Ortaokul ve lise dönemlerinde Turgut Zaim, Eşref Üren ve Cemal Bingöl’ün öğrencisi oldu.

AÜ Arkeoloji ve Sanat Tarihi bölümünden, 1963 yılında mezun oldu. Arkeolog olarak, Anadolu’nun birçok medeniyet merkezinde kazılara katıldı. Bir dönem reklamcılık sektöründe sanat yönetmenliği yaptı.

Işıl Özışık, gençlik yıllarında gönül verdiği atletizmde ülkemizi başarıyla temsil ederek ‘sırıkla atlama’ dalında üst üste beş kez Türkiye rekorunun sahibi oldu.

Bütün bunlara paralel olarak, tutkunu olduğu resim sanatına ilgisi, merakı ve sevdası artarak devam eden sanatçı, çeşitli malzeme ve teknikle eserler yapmasına rağmen ülkemizde ‘sulu boya ressamı’ olarak tanınır. Suluboya çalışmanın, önemli bir ayrıcalık olduğu düşünülürse çocukluktan gelen aşırı enerjisini suluboyanın sürat ve aktifliğine yönlendirerek, hatayı hiç affetmeyen bu tekniğin, şeffaf lekelerine egemen olmanın cesareti içinde, sevdasını katarak beslediği özgür eserler yarattığı görülür.

Suluboya tekniği, çalışma süresi içerisinde kağıt üzerinde devamlı hareket halindedir. Ressamın iradesi dışında mutlu veya mutsuz süprizler hazırlar ve devamlı kontrol ister. Teknik olarak örtücü bir karaktere sahip olmadığından, yağlıboyadan daha mücadeleci bir performans hazırlar ressama. Özışık, suluboyanın bu özelliğine yorumcu bir çizgiye ulaştırarak empresyonist bir yönde geliştirmiş, objenin ve objelerin sanatçıda uyandırdığı izlenimlerini kağıt ve tuval üzerine mükemmel bir şekilde aktarmıştır.

Işıl Özışık 1963-2010 yılları arasında yurtiçi ve yurtdışında 50’nin üzerinde kişisel sergi açmış, birçok karma sergiye katılmış ve çeşitli ödüller almıştır. Ulusal ve uluslararası birçok koleksiyonda resimleri bulunmaktadır. Işıl Özışık çalışmalarını halen ABD ve Türkiye’de devam ettiriyor.

Ödüller:

1972 ‘Türkiye Suluboya Resim Yarışması’ 2.lik Ödülü

1974 amp

1976 ‘Ankara Sanat Grafik Yarışmaları’ Başarı Ödülü

1980 ‘Sanatçılar Kulübü’ Kuşağının en Başarılı Suluboya Ressam Ödülü

1992 – 2000 ‘The Art League American Lanscape’ Sergi Büyük Ödülü
   
 

İBRAHİM ZAMAN

Özgeçmiş: 1937’de Adapazarı’nda doğan İbrahim Zaman, 1959’da sanatsal nitelikli fotoğrafa ilgi duydu.Adapazarı’nda, “GRUP 5” ve “AFAK” fotoğraf kulüplerinin kurucu üyeliğini yaptı. İlk ödülünü portre dalında, Adapazarı’nda1963’te aldı. İlk kişisel sergisi “GÜVERCİNLER”i Şubat-1967’de İstanbul’da açtı.

1985 FİAP GÜMÜŞ MADALYA ödülü1998 yılında Cumhuriyetin 75.Yıl kutlamaları kapsamında “CANIM TÜRKİYE’M” konulu fotoğraf sergisi ve saydam gösterileri gerçekleştirdi. Ekim 1999 Adana “Altın Koza” Kültür ve Sanat Festivali Açılışı kendisinin CANIM TÜRKİYEM Sergisi ile yapıldı.

2001 yılında Koç-Allianz’ın “Çarşı Pazar” yarışmasında siyah beyaz ve renkli baskı dalında iki birinciliködülü aldı. Ardından 2003’te 11. INEPO uluslar arası yarışmada fotoğraf dalında birincilik ödülünü alarak 150 civarında ödülün sahibi oldu. “ADAPAZARI’NDA BU SOKAKTA BİR DEĞER YETİŞTİ” adıyla doğduğu sokağa ismini veren bir layiha dikildi.

“Zamanla 40 Yıl”, “Türkiye’de Zaman”, “Türk Fotoğrafçıları Kütüphanesi”, “Tarlalar”, “Yansımalar”, “Işığın peşinde 50 yıl”, “Fotoğrafta Pratik öneriler”,“Dünya’da zaman” ve “Dünya da insan halleri” adında kişisel fotoğraf albümleri ve kitapları bulunmaktadır.

On beş yılı aşkın süredirbirikimlerini “Fotoğraf Dergisi”nde, kompozisyon ve ışık teknikleri üzerine karşılaştırmalı yazılar yazmaktadır. Fotoğrafta ‘IŞIK’ İbrahim Zaman’ın olmazsa olmazıdır. Bu yüzden yakın çevresi ona IŞIĞIN EFENDİSİ lakabını takmıştır.

Halen Uluslararası ve Ulusal yarışmalarda jüri üyeliği yapmaktadır. İbrahim Zaman, İFSAK, BUFSAD, GEFSAD, SİLLE SANAT SARAYI, KUFSAD, GİFSAD, GEZGİNLER KULÜBÜ, SAGÜSAD, BASAF VE FOTOĞRAFMETRE ONUR ÜYESİDİR. AYRICA KENDİSİNE KUFSAD VE İFSAK TARAFINDAN 2012 YILIN FOTOĞRAF ÖDÜLLERİ VERİLMİŞTİR.

   
 

KÜBRA ERGİN HALHALLI

Özgeçmiş: 1982 yılında Şanlıurfa'da doğan Kübra Ergin Halhallı, 2004 yılında Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü’nden mezun oldu. 2005–2006 öğretim yılında, Avrupa Birliği Eğitim Komisyonu Erasmus Programı kapsamında öğrenim bursu kazanarak, Almanya, Köln Üniversitesi’nde 6 aylık bir dönemde araştırmalarda bulundu. 2007'de Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü Resim Anasanat Dalından Yüksek Lisans Derecesi Aldı. 2008 yılında aynı enstitüde sanatta yeterlik programına başladı.
2006-2008 yılları arasında, Harran Üniversitesi, Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü, 2008 yılından bu yana da Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, Resim Bölümünde araştırma görevlisi olarak çalışmalarına devam etmektedir.

   
 

MİNE TUDUN

Özgeçmiş: İstanbul doğumlu.Kalem, kağıt ve boyaları tanıdığı günden beri resim yapıyor. Önceden bir hobi olarak başlayan resim tutkusu, ilerleyen yıllarda gerçek bir aşk’a dönüştü. 1982 yılında, oğlunun doğumundan sonra resim çalışmalarına bir süre ara verdi. Ancak oğlunun okul hayatına başlaması ile Mine’de kaybettiği zamanı çeşitli atölyelerde çalışarak kazanmak istedi. 1997 – 1998 yıllarında Tülin Somuncu atölyesinde yağlı boya resim, 1998 – 1999 yıllarında Murat Sinkıl atölyesinde karakalem resim, 1999 – 2000 yıllarında Emin Koç atölyesinde gravür ve mono baskı çalışmaları yaptı.

Oğlunu yurt dışına üniversite eğitimi için gönderdikten sonra, 2001 – 2002 yıllarında, İstanbul Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Resim Bölümünü kazandı. MSGSܒnde Prof. Mehmet Mahir atölyesinde Tanju Demirci ile birlikte çalıştı.Aynı Üniversite’den Prof. Yalçın Karayağız’ın da yüreklendirmesiyle, yurtiçinde ve yurtdışında çeşitli sergiler açtı. Sergileri Türkiye’de, Hollanda’da ve Aruba’da ses getirmiştir.

Yıllarca yağlı boya, karışık teknik ve gravür çalışmalarından sonra ARTEV’de suluboya çalışmalarına başladı. 2007 – 2012 yılları içinde ara ara Burhan Özer ve sürekli olarak Işıl Özışık’la birlikte ARTEV’de suluboya çalışmaktadır.

Kişisel Sergileri:

2003 Kasım ve 2004 ŞubatWeddixwhen ‘t Baarsje

2004 Mart-NisanRotterdam Rivium

2004 MartABD Chicago Valilik Sarayı

2004 27 Nisan – 14 Mayısİst. Cemal Reşit Rey Sergi Salonu

2005 12 Nisan – 12 TemmuzAruba Island Gallery Access

2005 17 Kasım – 17 AralıkGouda ‘t Baarsje

2006 02 Şubat – 02 MartHisarüstü Yıldız Teknik Üniversitesi

2007 02 – 17 HaziranFransız Sokağı Sanat Festivali

2007 05 EkimEnder Saraç Hay Sağlık MerkeziBYOTEL

2008 12 Ocak – 12 ŞubatBUMED

2012 26 Mayıs – 06 Haziran Burhan Özel Atölyesi suluboya resim sergisi ARTEV

   
 

NEREN ALPAR

Özgeçmiş: 1963 yılında, İstanbul’da doğan Neren Alpar, 1987 yılında Mimar Sinan Üniversitesi, Mimarlık Bölümü’nden Y. Mimar olarak mezun oldu. Boğaziçi Üniversitesi, Felsefe Bölümü’nde 1997 yılında başladığı yüksek lisans eğitimini 2001 yılında tamamlayarak Felsefe Yüksek Lisans Derecesi aldı. Ressam Tomur Atagök ve ressam Bihrat Mavitan’dan eğitim almış olan sanatçı, 2000 yılından beri kişisel atölyesinde akrilik ve yağlı boya resim çalışmaları yapmaktadır. 2008 yılından bu yana Kozmoz Evrensel Resim Halkası içinde kollektif resim çalışmalarını sürdürmekte ve sergilere katılmaktadır.
   
 

NİLGÜN TÜZÜNTÜRK

Özgeçmiş: 1954 yılında Adana’da doğdu. İlköğretim ve kolej yılları Adana’da geçti. İstanbul Erenköy Kız Lisesi mezunu. 1970-74 İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Adnan Çoker, Özdemir Altan atölyesi, İstanbul Tekel Başmüdürlüğündeki görevinden, 2001’de emekli oldu. Yurtiçi ve yurtdışında özel koleksiyonlarda resimleri bulunmaktadır. Halen kendi atölyesinde çalışmalarını sürdürmektedir. UPSD Üyesidir.

Kişisel Sergiler:

1976 İstanbul Belediye Sarayı Sanat Galerisi

1985 Ankara Irak Kültür Merkezi

1986 İstanbul Moda Deniz Klübü Gültekin Elibol Sanat Galerisi

1986 İstanbul Eron Erhan Sanat Galerisi - Şişli

1987 İstanbul Taksim Belediye Sanat Galerisi

1989 İstanbul Galeri Baraz

1990 İstanbul Gazeteciler Derneği Basın Müzesi

1992 Ankara Oluşum Sanat Evi, Çankaya

1993 İstanbul Saint Antuan Kilisesi (Yuhanna’dan Vahiy)

1994 Efes Selçuk Saint John Kilisesi

1995 İstanbul Tribunal Galeri-Bar, Beyoğlu

1996 İstanbul La Fuite Galeri-Bar, Beyoğlu

1998 İstanbul Kadıköy Belediyesi Kültür ve Sanat Merkezi

2006 İstanbul Yeminli Mali Müşavirler Sanat Platformu, Beyoğlu

2008 Q-Jazz Bar, Les Ottomans-Sanat Galerisi, Kuruçeşme

Karma Sergiler:

1980 DYO 44. Resim Yarışması (Ödül)

1984 İstanbul Zahide Özar Sanat Vakfı Resim Yarışması

1984 Ankara İnönü Vakfı Resim Yarşması

1986 İstanbul 2. Adalar Belediyesi Sanat Şenliği

1987 Atatürk Kültür Merkez Tekel Türk Tütünü Resim Yarışması

1988 Ahmet Şimşek Anadolu Lisesi Sanat Galerisi (Burhan Uygur, Muzaffer Akyol, Yusuf Katipoğlu ve Nazmi Yılmaz ile birlikte)

1989 Tekel Geleneksel Resim Yarışması

1990 Tekel Sanatçıları Karma Sergi

1996 İstanbul Barometre Galeri-Bar (Kediler)

1996 İstanbul Barometre Galeri-Bar (Köpekler)

1997 İstanbul Barometre Galeri-Bar (Kuşlar)

1997 İstanbul Bakırköy Armoni Sanat Galerisi

1998 İstanbul Asmalımescit Ressamlar – Galatea Sanat Galerisi

1998 İst. Büyükşehir Belediyesi Gülhane Etkinlikleri Güzel İstanbul konulu

2000 Antik Sanat Galerisi, Kadıköy – İstanbul

2003-04-05-06 29 Ekim Geçidi Galeri X - Tünel

2007 31. İç Mimari Dekorasyon Sanat Fuarı – Deyim Sanat Galerisi – Lütfü Kırdar – Harbiye

2008-09-11 Yurt Dünya Sanat Galerisi (18. 19. 21.)Tüyap Sanat Fuarı

2009 Bir Rüzgarın Arkeolojik Kazısı – 1968’in 40. Yılı, YPSD ve Piramid Sanat - Ankara

2012 Zaman Aşımı – Karşı Sanat, Ada Sanat Rumeli Han Beyoğlu - İstanbul

   
 

SADIK DEMİRÖZ

Özgeçmiş: 1969 yılında Balıkesir’de doğdu. 1995 yılında Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Bölümü’nden mezun oldu, aynı bölümde öğretim elemanı olarak görev yapmaya başladı. 1997 Savannah College of Art and Desing'da fotoğraf dalında M.F.A. (Master of Fine Arts) yaptı.

Sergiler:
Birçok özel ve resmi fotoğraf projelerinde yer aldı. Çalışmaları 30'dan fazla ülkede bianeller, festivaller, fotoğraf günleri gibi çeşitli etkinliklerde sergilendi. Eserleri remi ve özel koleksiyonlarda bulunmaktadır.

Ödüller:
1996- Yunus Nadi Fotoğraf Ödülü - Cumhuriyet Gazetesi, Türkiye
* 9. Devlet Fotoğraf Sergisi Başarı Ödülü - Kültür Bakanlığı, Türkiye
* Gaudi Medal - 39. Gaudi Photographic Exhibition - İspanya
* Best of Show - PSA Gold Medal - Hasselblad Austrian Super Circuit - Avusturya
ödüllerinden bazılarıdır. Sanatçının 200'e yakın ulusal ve uluslararası ödülü bulunmaktadır.Aynı zamanda
1999 - Uluslararası Fotoğraf Federasyonu tarafından Artist of F.I.A.P ünvanı,
1999- Photographic Society of America tarafından "Two Star Exhibitor" ünvanı
alan sanatçının, ulusal ve uluslararası yayınlarda birçok çalışması yayınlandı, fotoğrafları dergi kapağı, kitap kapağı, poster olarak kullanıldı. Demiröz düzenli yayınlarda makaleler yazdı, sempozyum ve panellerde konuşmacı olarak yer aldı, fotoğraf yarışmalarında jüri üyeliklerinde bulundu.

   
 

SETTAR BİRECİKLİGİL

Özgeçmiş: 15.04.1954 yılında Gaziantep’te doğdu. İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi, Yüksek Resim Bölümü, Neşet Günal Atölyesi’nde eğitimini tamamladı. Settar Birecikligil Uluslararası Plastik Sanatlar Derneğinin 408 numaralı üyesidir.1990-2000 yıllarında Gaziantep Üniversitesi resim topluluğunu çalıştırmıştır.

Sergiler:

1990, 2002 Gaziantep

1991 , 2000 İstanbul

1992 Datça

1996 Bodrum

2002 Kaş (Likya Festivali)

Ödüller:

1980 Yeni Eğilimler Sergisi (DGSA)

2005 Gaziantep GRT Televizyonu anket sonucu yılın sanatçısı ödülü (on altın adam yarışması)

Çalışmalar:

Gaziantep Valilik Sarayı mozaik çalışmaları

Gaziantep Tugay Komutanlığı, Gaziantep savunmasının konu edildiği rölyef çalışmaları,

İskenderun Tugay Komutanlığı rölyef çalışmaları,

Gaziantep Büyükşehir ve İlçe Belediye Başkanlıkları, Sanayi Odası, Adalet Sarayı, rölyef, mozaik ve fresk çalışmaları,

Gaziantep Üniversitesi ve İstanbul Yeditepe Üniversitesi 15 metrelik grafik heykel.

Yeditepe Üniversitesi, Hukuk Fakültesi, Mahmut Esat Bozkurt büstü.

İstanbul Atanur Oğuz Lisesi, 650 metrekarelik duvar kabartmaları,

İstanbul Harp Akademileri Komutanlığı Atatürk konulu duvar resmi,

İstanbul Kayışdağı için düşünülen ve maketi sunulup kabul ettirilmiş, uygulama altyapı hazırlığı süren, bittiğinde dünyanın en büyük anıtı olacak olan, 200 metre yüksekliğinde Atatürk Anıtı.

   
 

SEYİT MEHMET BUÇUKOĞLU

Özgeçmiş: 1982 yılında, İstanbul’da doğan Seyit Mehmet Buçukoğlu, 2005 yılında Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Tasarım Bölümü’nden, 2010 yılında aynı fakültenin Resim Bölümü’nden mezun oldu. 2011 yılında İstanbul Rotary Kulübü Sanat Yarışması’ndaSANAT BÜYÜK ÖDÜLÜve aynı yıl RH+ArtMagazine Dergisi’nin düzenlediği yarışmadaYILIN GENÇ RESSAMI ÖDÜLܒnü alan Seyit Mehmet Buçukoğlu’nunulusal ve uluslar arası sanat ve tasarım yarışmalarında 55 ödülü bulunmaktadır. Yurtiçinde 13 kişisel sergi açan sanatçı, aralarında yarışmalı sergilerin de bulunduğu ve 7 tanesi yurtdışında olmak üzere birçok karma sergiye katılmıştır. Şu anda Yeditepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Plastik Sanatlar Bölümü’nde Araştırma Görevlisi olarak çalışmakta, aynı zamanda Plastik Sanatlar Programı’nda Yüksek Lisans eğitimine devam etmektedir.
   
 

TANJU ÖZIŞIK

Özgeçmiş: 1943 yılında, Ankara’da doğdu. Ankara Üniversitesi Türkoloji bölümünden 1964 yılında mezun oldu. Çocukluğundan beri resme olan düşkünlüğünü günümüze kadar sürdürdü.

1965 yılında Işıl Özışık ile hayatını birleştiren sanatçı, bugüne kadar 15 kişisel açtı, sayısız jürili ve jürisiz grup sergilerine iştirak etti. Eserleri birçok yerli ve yabancı evlerin ve resmi kuruluşların duvarlarını süslemektedir.

1975 yılında ‘Ankara Sanat Yarışması’ başarı ödülü sahibi oldu. 2002 yılında ise ‘Art League’ özel ödüle layık görüldü.

Objeleri görüldüğü gibi değil, deformasyona uğratarak mizahi bir karakterde kağıt ve tuval üzerine yansıtmaktadır. Boyaları tüplerdeki ana renklerden ziyade karışımlarla elde ettiği renkleri kullanarak leke darbeleriyle eserlerini tamamlamaktadır.

Eşi ile birlikte yılın 6 ayını Türkiye’de diğer yarısını ise ABD’nin Washington şehrinde geçirmektedir
   
 

URSULA SOLTERMANN KATİPOĞLU

Özgeçmiş: Ursula Soltermann Katipoğlu İsviçre'nin Wallis bölgesinde doğdu. Sion Güzel Sanatlar Akademisi Resim Bölümünden mezun oldu. Zürih'de üç sene vitray atölyesi "Maeder" de çalıştı ve renk anlayışını derinleştirdi. Wallis Brig'de üç sene resim öğretmenliği yaptı. Karma sergilere katıldı. İlk kişisel sergisini "Galeri Jodok" Brig' de açtı. 1980'de Türkiye'ye yerleşti ve Ressam Yusuf Katipoğlu ile evlendi. Halen çalışmalarına Kuzguncuk'taki atölyesinde devam etmektedir.

   
 

YUSUF KATİPOĞLU

Özgeçmiş: 1941 yılında Trabzon'da doğdu.Orta ögrenimini burada tamamladı.1968'de İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Bedri Rahmi Eyüboğlu Atölyesi Yüksek Resim Bölümü’nden mezun oldu. Akademi'nin Avrupa Burs Sınavı ilk sergisi oldu (1971). Trabzon'da resim öğretmenliği yaptı (1971-1980).1975'te Trabzon Güzel Sanatlar Galerisini kurdu ve yöneticiliğini üstlendi.Türkiye’de ilk uygulamalarından olan Ergun Kolbek ile Pandomim çalışmalarına katıldı. İsviçreli ressam olan eşi Ursula Soltermann Katipoğlu’ndan iki oğlu var. Deseninin ve fırçasının dünyadaki tek benzeri kendisi olan Yusuf Katipoğlu çeşitli yurt içi ve yurt dışı sergilere katıldı. Sanatta SÖZ – ÖZGÜNLÜK – BİLEK - RENK ve sanatçıyı Tanrının elçilerinden olarak tarif eden bir değer. Ellinin üzerinde kişisel sergi açtı. 1980'den bu yana Kuzguncuk Üsküdar'da yaşıyor ve çalışmalarına devam ediyor

Sergiler:

1971 IDGSA Avrupa Burs Sınavı Sergisi

1975 – 1978 Trabzon Devlet Güzel Sanatlar Galerisi

1977 Taksim Belediye Sanat Galerisi

1979 Galerie Jodok, Isviçre

1981 Taksim Belediye Sanat Galerisi

1982 Turkuvaz Sanat Galerisi, Ankara

1982 Hobi Sanat Galerisi, Istanbul

1983 Turkuvaz Sanat Galerisi, Ankara

1984 Galerie Von Der Klostermauer, St. Gallen Isviçre

1986 Hobi Sanat Galerisi

1987 Galerie Tenne, Isviçre

1988 Hobi Sanat Galerisi

1989 Galerie Baumberg, Isviçre

1989 Galerie Jodok, Isviçre

1989 Grifon Sanat Galerisi, Ankara

1990 Hobi Sanat Galerisi

1990 Siyah Beyza Sanat Galerisi

1991 Hobi Sanat Galerisi

1992 Kaleiçi Sanat Galerisi Antalya

1992 Hobi Sanat Galerisi

1993 Arda Sanat Galerisi, Ankara

1993 Makedonya Kolonisi Davetli Sanatçı sergisi, Makedonya

1994 Ares Sanat Galerisi, Istanbul

1994 Galerie Jodok, Isviçre

1996 Kiziltoprak Sanat Galerisi

1996 Harmony Sanat Galerisi

1996 Dadyadost Sanat Galerisi (Knidos Festivali davetlisi)

1996 Isviçre Konsoloslugu Binasi, Istanbul

1997 İşbankası Parmak Kapı Sanat Galerisi

1998 Galatea Sanat Galerisi, Istanbul

1999 Harmony Sanat Galerisi

1999 Datça Belediyesi S.G.

1999 Gelsenkirchen, Almanya’da Yaşayan Trabzonlular Sergisi

2000 Galerie Project A.L.YC.C. Freiburg, Almanya

2002 Antik Sanat Galerisi

2002 Harmony Sanat Galerisi

2003 Oda Sanat Galerisi

2004 Harmony Sanat Galerisi

2005 Myra Sanat Galerisi

2005 Harmony Sanat Galerisi

2008 Harmony Sanat Galerisi – Ursula Katipoğlu ile

2010 Galatea Sanat Galerisi

2011 Harmony Sanat Galerisi

2013 Harmony Sanat Galerisi

   
 
.

JOHN WREFORD :

John Wreford, Suriye Şam’da 2003’ten 2013 yazına kadar yaşamış olan bir foto muhabiridir. Merak ve macera arayışı ile Orta Doğu, Kuzey Afrika ve Türkiye’yi görüntü ve hikaye peşindeyken keşfe çıktı çalışmaları New York Times, Geo Magazine ve Financial Times gibi dünya çapındaki bazı yayınlarda yer aldı. Adaletsizlik kaygısı ve savaşın sonuçlarından müzdarip olanların onuruna dair hassasiyetleri Birleşmiş Milletler Gıda Programı ve Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği gibi insani yardım kuruluşlarında çalışmasına sebep oldu. 2011’deki Suriye devriminin başla//b/'c//ngıcı ile çalışma izninin iptaline rağmen John barışçıl protestoların vahşi bir savaşa dönüşümünü yakından gözlemleyebileceği için kasıtlı olarak Şam’da kalma kararı aldı. Bu zaman zarfında Suriye güvelik servisleri tarafından soruşturma altında tutuldu ve sorgusu tamamlanana kadar ülkeyi terk etmesi yasaklandı, ardından Istanbul’a hareket ettiğinde 2013 yazındaki Gezi Parkı protestoları başlamaktaydı//b/'c////b/'c//
   
 
. MELİKE TURAN

Melike Turan, 1965 yılında Cenevre Garabet Gazarian Atölyesi’nde resim çalışmalarına başlamış, Türkiye’ye dönüş sürecinde ise 2000’li yıllar itibariyle sırasıyla Dega’da Işıl Özışık, Burhan Özer, Atölye Ka Gökhan Sarpkaya, Tüze Sanatevi Zeynep Sarıoğlu ile Suluboya Resim çalışmalarını gerçekleştirip pek çok karma resim sergisi ve 4 kişisel resim sergi gerçekleştirmiştir.

Son 3 yıl içinde Çağla Göksu ile farklı malzeme teknikleri ile modern resim çalışmalarına imza atan Melike Turan’nın son kişisel sergisinin konusu‘’Zeytin Ağaçları’’ olarak karşımıza çıkar.